Lt En
Pradžia
en

Europos energetikos specialistai kogeneracijai žada teigiamas perspektyvas

Europos energetikos specialistai kogeneracijai žada teigiamas perspektyvas

Kogeneracija gaminant šilumą ir elektrą leistų taupyti energijos išteklius ir mažinti dujų emisiją, tačiau kogeneracijos skatinimui reikalinga pažangesnė politikos ir verslo aplinka – tokia išvada padaryta Europos elektros asociacijos „Eurelectric“ organizuotoje energetikos ekspertų konferencijoje „Efektyvumas ir elektra: kogeneracijos vaidmuo“. Europa šiuo metu ieško būdų, kaip pereiti prie mažiau teršiančių ir lanksčių energetikos sprendimų, tačiau šiuo metu kogeneracijos plėtrą stabdo ekonominės sąlygos ir prieštaringos politinės nuostatos.

Šiuo metu Europos Vadovų Tarybos pastangos sukoncentruotos į klimato ir energetikos politikos strategijos iki 2030 m. parengimą. Strategiją planuojama paskelbti dar šį mėnesį. Artimiausiu metu Europos Komisija (EK) gali imtis ir kitų sprendimų: skirti daugiau dėmesio Energijos efektyvumo direktyvai, peržiūrėti orientacinius didelio efektyvumo kogeneracinių elektrinių rodiklius, peržiūrėti elektros gamybai taikomus pirminių energijos išteklių kiekius, užtikrinti Energetinių produktų (ekodizaino) direktyvos įgyvendinimą.

Paul‘as Hodson‘as, EK Energijos efektyvumo ir pažangios energetikos padalinio vadovas, pabrėžė, kad Europos Sąjunga turėtų daugiau dėmesio skirti šildymui, kadangi įprastai kalbant apie energetinį efektyvumą dažniausiai omenyje turima elektros energija. Anot jo, reikia įvertinti galimybes, kurias teikia mažesnes CO2 emisijas išskiriančios šildymo technologijos.

Net keli pranešėjai akcentavo investicijų į energetinio efektyvumo priemones finansavimo politiką. Airijos Elektros asociacijos vadovas abejojo, ar galima energijos kiekį naudoti kaip vienintelį energetinio efektyvumo matavimo rodiklį, kadangi reikia įvertinti ir kitus aspektus, pvz., ar energijos šaltiniai yra atsinaujinantys. Celiuliozės ir popieriaus asociacijos (CEPI) atstovas ragino naikinti kliūtis, trukdančias glaudžiau bendradarbiauti pramonei ir energijos rinkai.

„Eurelectric“ atstovai renginyje tikino, kad kogeneracija, kuri išskiria santykinai mažai CO2, būtų konkurencingesnė, jei ES kaip įrankį mažinti emisijas naudotų ES taršos leidimų prekybos sistemą, o ne atsinaujinančių išteklių energijos skatinimą. Tačiau tam reikėtų, kad CO2 emisijų išlaidos būtų įskaičiuotos ir šilumos gamybai – reikėtų išstudijuoti ES taršos leidimų prekybos sistemos plėtros šildymo sektoriuje galimybes.

Be to, „Eurelectric“ atstovai rekomendavo, kad energetikos rinkos būtų plėtojamos kuriant lankstesnes energetines sistemas. Renginio dalyviai pažymėjo, kad būtent kogeneracija turi didžiulį potencialą veikti lanksčiau ir reikšmingai prisidėti prie švaresnės aplinkos. Galiausiai, ES šalys narės turėtų peržiūrėti kogeneracijos ir konkuruojančių technologijų apmokestinimą, kuris užtikrintų sąžiningą konkurenciją rinkoje tarp jos dalyvių.
Šilumos saugojimas, centralizuotas vėsinimas, atviri šilumos tinklai ir sisteminis požiūris į energijos tiekimą ir paklausą yra pagrindinės naujos kogeneracijos tekiamos galimybės, kurias konferencijoje pažymėjo energetikos ekspertai.

Eva Hoos, EK pareigūnė, pažymėjo, kad kogeneracija galėtų būti plačiau naudojama pramoniniam ir centralizuotam šildymui bei vėsinimui, kadangi kogeneracinės jėgainės gali naudoti atsinaujinančius energijos išteklius, o jų gamyba yra lanksti.

„Fortum“ viceprezidentas Esa Hyvarinen teigiamai įvertino kogeneraciją iš investuotojo perspektyvos: „Fortum“ pastaraisiais metais Baltijos ir Šiaurės šalyse dideles investicijas nukreipė į kogeneracijos elektrinių, naudojančių vietinį kurą, plėtrą.

Tarptautinės energetikos agentūros analitikas pabrėžė sisteminio požiūrio į skirtingų energijos šaltinių pasiūlos ir paklausos būtinumą ir pabrėžė, kad agentūra artimiausiame „Technologijos perspektyvų“ leidinyje akcentuos išmaniųjų miestų svarbą.

Siekiant, kad kogeneracija sparčiau žengtų į priekį, „Europos kogeneracijos asociacija“ tikisi Energijos efektyvumo direktyvos įgyvendinimo laiku, nusistovėsiančios politikos elektros sektoriuje, reikiamų sprendimų elektros ir šilumos sektoriuje, kurie įtvirtintų integruoto šilumos ir elektros tiekimo požiūrį.

Visos teisės saugomos © 2018. Sprendimas: UAB "Fresh Media"
EU