Lt En
Pradžia
en

Švaresnė ir pigesnė energijos gamyba Lietuvoje sulaukė Europos paramos

Švaresnė ir pigesnė energijos gamyba Lietuvoje sulaukė Europos paramos
Europos investicinis bankas (EIB) ir valstybės valdoma energetikos įmonių grupė „Lietuvos energija“ šiandien pasirašė susitarimą dėl 190 mln. eurų paskolos, skirtos naujos kogeneracinės jėgainės statyboms Vilniuje finansuoti. Įgyvendinus šį projektą bus išspręsta sąvartynuose kaupiamų atliekų problema, sumažintos energijos kainos miesto gyventojams, padidintas energetinis saugumas ir užtikrinta švari energijos gamyba iš atsinaujinančiųjų ir vietinių energijos išteklių. EIB paskola šiam projektui bus skirta iš Europos strateginių investicijų fondo (ESIF), dar vadinamo Europos Komisijos pirmininko Jeano Claude‘o Junckerio planu.

„Auganti Lietuvos ekonomika didina ir švaresnės aplinkos bei efektyvesnio energijos išteklių naudojimo poreikį. Džiaugiuosi, kad per Investicijų planą Europai EIB gali padėti „Lietuvos energijai“ ir visiems Lietuvos žmonėms, finansuodamas vieną kertinių žingsnių didesnio energijos tiekimo patikimumo bei švaresnės energijos gamybos link. EIB misija – gerinti piliečių gyvenimo kokybę, pavyzdžiui, užtikrinant mažesnes energijos kainas ir kartu sumažinant poveikį aplinkai. Manau, kad finansuodami šį projektą mes būtent tai ir darome“, – teigė EIB viceprezidentas Jan Vapaavouri.

Finansuojamoje naujoje kogeneracinėje jėgainėje energija bus gaminama deginant biokurą ir po rūšiavimo likusias komunalines atliekas. Jos elektrinė galia sieks 92 MW, šiluminė – 229 MW. Jėgainėje pagaminta elektros energija bus paskirstoma šalies elektros tinklais, o šilumos energija bus tiekiama Vilniaus miesto gyventojams. Suskaičiuota, kad Vilniaus kogeneracinė jėgainė į elektros tinklus per metus patieks 400 GWh elektros energijos, o į Vilniaus miesto šilumos tinklus – 1200 GWh šilumos energijos ir taip užtikrins patikimą šilumos tiekimą mažesnėmis kainomis, palyginti su alternatyvomis.

„EIB paskola – svarbus žingsnis Vilniaus kogeneracinės jėgainės projekte. Gavę ją užsitikrinome, kad jėgainės statybos bus finansuojamos pačiomis palankiausiomis sąlygomis. Tai, kad „Lietuvos energijos“ įgyvendinamas projektas tapo vienu iš pirmųjų Lietuvoje, kuriam buvo skirta Junkerio Investicijų plano Europai pinigų, rodo Vilniaus kogeneracinės jėgainės strateginę reikšmę mūsų valstybei“, – sakė „Lietuvos energijos“ valdybos pirmininkas ir generalinis direktorius dr. Dalius Misiūnas.

Modernios kogeneracinės jėgainės technologinis pranašumas užtikrins atliekų tvarkymą ekologišku būdu. Efektyviai gaminant elektros energiją bei šilumą į atmosferą bus išmetama gerokai mažiau CO2, palyginti su iškastinį kurą naudojančiomis jėgainėmis. Vilniaus kogeneracinė jėgainė padidins šalies energijos gamybos apimtis iš vietinių išteklių, pagerins energijos tiekimo patikimumą ir didins Lietuvos energetinę nepriklausomybę. Projektą planuojama užbaigti 2018 m.
 
„Mes skatiname Lietuvą išnaudoti Europos strateginių investicijų fondo teikiamas galimybes ir finansuoti tuos projektus, kurie padėtų išspręsti pagrindinius uždavinius energetikos sektoriuje. Mes tikime, kad investicijos, kuriomis siekiama didinti energijos efektyvumą ir skatinti konkurenciją vietos rinkoje, kuria didžiausią ilgalaikę vertę Lietuvos ekonomikai. Šis projektas puikiai padeda siekti abiejų tikslų“, – teigė už Energetikos Sąjungą atsakingas Europos Komisijos pirmininko pavaduotojas Marošas Šefčovičius.
 
Vilniaus kogeneracinė jėgainė taip pat padės spręsti atliekų tvarkymo problemą – užuot kaupiamos sąvartynuose, išrūšiuotos, perdirbti netinkamos, bet energetinę vertę turinčios atliekos bus panaudojamos kaip kuras elektros energijai ir šilumai gaminti. Suskaičiuota, kad naujos kogeneracinės jėgainės statybos metu bus sukurta apie 750 darbo vietų, o pastačius jėgainę – apie 100 nuolatinės darbo vietos.
 
Visos teisės saugomos © 2018. Sprendimas: UAB "Fresh Media"
EU